توانمند سازی کارکنان

توانمند سازی کارکنان

توانمند سازی کارکنان یکی از تکنیکهای نوین و موثر برای افزایش بهره وری کارکنان و استفاده بهینه و بهره گیری از ظرفیت و توانایی فردی و گروهی آنها در راستای بهره وری و اهداف سازمانی است

مشخصات فایل

تعداد صفحات۲۶
حجم۰/۳۸ کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc

توضیحات کامل

دانلود مقاله رشته مدیریت

توانمند سازی کارکنان

 
مقدمه 
با شروع دهه ۹۰ میلادی، پس از سالهای زیادی تجربه و سیر جوامع بشری از مرحله سنتی به مرحله صنعتی و فرا صنعتی و روند مستمر ومداوم تغییر و تحول در شئونات مختلف حیات اجتماعی و پیشرفت شگرف و عمیق در تکنولوژی و علوم و فنون گوناگون و تاثیرات عمیق آن در عرصه های مختلف فعالیتهای اداری، تولیدی و خدماتی و موسسات و سازمانها‌‌، اکثرا سازمانهای دنیا به این نتیجه رسیدند که جهت حفظ و بقای خود تلاش گسترده ای را برای تغییرات عمیق در ساختار اساسی خود آغاز کنند و از قالبهای غیر پویا خارج شوند و در این میان اگر سازمانی بخواهد در اقتصاد و امور کاری خود پیشتاز باشد و در عرصه رقابت عقب نماند باید از نیروی انسانی متخصص،‌ خلاق و با انگیزه برخوردار باشد و از دغدغه های مهم مراکز و موسسات اقتصادی موفق جهان گردآوری سرمایه های انسانی فرهیخته ای است که قادر به ایجاد تحول در سازمانی که با آن تعلق دارند،‌ باشند و نه سرمایه ها و منابع مادی دیگر.
 
یک سازمان موفق مجموعه ای است از انسانهایی با فرهنگ سازمانی،‌اندیشه و اهدافی مشترک که با کار گروهی در نظام انعطاف پذیر سازمان،‌تجارب و دانش خود را با عشق به پیشرفت روز افزون سازمان در اختیار مدیریت خود قرار می دهند، سرمایه ها را متراکم می کنند، از منابع طبیعی بهره برداری می کنند،‌ سازمان های اداری، اجتماعی،‌اقتصادی و سیاسی را بوجود می آورند و روند توسعه را به خوبی پیش می برد. بنابراین هر فرد نسبت به سازمان و وظیفه ای که انجام می دهد احساس مالکیت خواهد کرد. استفاده از توانایی های بالقوه منابع انسانی برای هر سازمانی مزیتی بزرگ به شمار می رود، پس لازمه دستیابی به هدفهای سازمان، مدیریت موثر این منابع با ارزش می باشد.
در این راستا رشد، پیشرفت شکوفایی و ارتقای توانمندیهای کارکنان، در سالیان اخیر تحت عنوان توانمند سازی کارکنان مورد توجه صاحبنظران و کارشناسان مدیریت منابع انسانی واقع شده است.
 
توانمند سازی کارکنان یکی از تکنیکهای نوین و موثر برای افزایش بهره وری کارکنان و استفاده بهینه و بهره گیری از ظرفیت و توانایی فردی و گروهی آنها در راستای بهره وری و اهداف سازمانی است. بدین تعبیر توانمند سازی فرآیندی است در آن از طریق توسعه و گسترش نفوذ و قابلیت افراد و تیم ها،‌به بهبود و بهینه سازی مستمر عملکرد کمک می شود. توانمند سازی از بهترین و بزرگترین راهبردهای توسعه و شکوفایی سازمان است. کارکنان به واسطه دانش، تجربه و انگیزه خود صاحب قدرت نهفته هستند و در واقع توانمند سازی آزاد کردن این قدرت است. به عبارت دیگر این تکنیک ظرفیتهای بالقوه ای که برای بهره برداری از سرچشمه توانایی انسان که از آن استفاده درست و کامل نمی شود، در اختیار می گذارد و در یک محیط سالم سازمانی روش متعادلی را بین اعمال کنترل کامل از سوی مدیریت و آزادی عمل کارکنان پیشنهاد می کند.
 
 
 
کلمات کلیدی:

توانمند سازی

سرمایه های انسانی

افزایش بهره وری کارکنان

 
 
 
فهرست مطالب

توانمند سازی سرمایه های انسانی ۱

مقدمه ۱
تعاریف : ۴
اهمیت،‌ هدف، ضرورت ها و مــزایا ۵

عوامل موثر بر توانمند سازی : ۹

روشهای اجرایی توانمند سازی : ۱۳

طرح بومی فعالیت تیمی : ۲۱
نتیجه گیری : ۲۳
فهرست منابع و مراجع ۲۴
 
 
 
 
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.