تحلیل پوششی داده ها و ارائه مدل ورودی-خروجی برای آن

تحلیل پوششی داده ها و ارائه مدل ورودی-خروجی برای آن

امروزه روش DEA به عنوان یک روش مناسب برای ارزیابی عملکرد بنگاهها شناخته شده است که در آن بر پایه اطلاعات موجود، مرز کارا به صورت تجربی برآورد می‌شود و از آنجا که در دستیابی به تابع مرزی، همه داده‌ها پوشش داده‌ می‌شود

مشخصات فایل

تعداد صفحات۵۸
حجم۰/۱۵۶ کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc

توضیحات کامل

دانلود پایان نامه رشته مدیریت

تحلیل پوششی داده ها و ارائه مدل ورودی-خروجی برای آن

 
چکیده:
امروزه روش DEA به عنوان یک روش مناسب برای ارزیابی عملکرد بنگاهها شناخته شده است که در آن بر پایه اطلاعات موجود، مرز کارا به صورت تجربی برآورد می‌شود و از آنجا که در دستیابی به تابع مرزی، همه داده‌ها پوشش داده‌ می‌شود آنرا «تحلیل پوششی داده‌ها» نام نهاده اند. پس از گذشت حدود ۲۵ سال از ارائه اولین مدل DEA، مدلهای متعددی در این زمینه ارائه شده است و تحقیقات کاربردی نیز در آن به هزاران مورد بالغ گشته است.براساس تحقیقی که توسط «Gabriel Tavares» انجام شده و در آن آمار و اطلاعات مربوط به سالهای ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۱ در زمینه DEA مورد بررسی قرار گرفته است نتایج جالب توجه ای حاصل گردیده است.
 
 
 
کلمات کلیدی:

ارزیابی عملکرد

تحلیل پوششی داده‌ها

مدل CCR ورودی ـ محور

مدل CCR خروجی ـ محور

مدل CCR ورودی ـ خروجی محور

 
 
مقدمه:
تحلیل پوششی داده‌ها (DEA) یک روش برنامه‌ریزی ریاضی برای ارزیابی واحدهای تصمیم‌گیری  (DMU) است. یکDMU عبارت است از یک واحد سازمانی یا یک سازمان مجزا که توسط فردی بنام ”مدیر“ یا ”رئیس“ یا ”مسئول“ اداره می‌شود و دارای فرایند سیستمی می‌باشد، به این معنا که تعدادی عوامل تولید را بکار گرفته تا تعدادی محصول حاصل نماید. با توجه به اینکه سیستم مورد نظر شامل سیستم‌های تولیدی و خدماتی، انتفاعی و یا غیرانتفاعی، دولتی و غیردولتی می‌شود، لذا در ادبیات تحلیل پوششی‌ داده‌ها به منظور جلوگیری از پراکنده کاری، بجای عوامل ورودی سیستم، از مفهوم نهاده‌  (داده و یا ورودی) و بجای محصولات خروجی سیستم، از مفهوم ستاده  (بازداده و یا خروجی) استفاده می‌شود. مفاهیم نهاده‌ و ستاده از علم اقتصاد گرفته شده است که مبنای تحلیل‌های این روش جدید است.
 
 DEA در ارزیابی واحدهای تصمیم‌گیرنده این فرض را قائل است که واحدهای تصمیم‌گیری تحت بررسی، داده‌های مشابه را برای تولید ستاده‌های مشابه بکار می‌گیرند. به عنوان مثال شعب بانک، مدارس یک استان، شعب یک شرکت بیمه‌ای و… که در هر مورد واحدهای تصمیم‌گیرنده می‌باشند، دارای ساختارهای مشابه هستند. لذا دارای نهاده‌ها و ستاده‌های مشابه ولی با سطوح مقداری متفاوت می‌باشند و می‌توان با استفاده از روشهای متداول ارزیابی از جمله تحلیل پوششی‌ داده‌ها به مقایسه عملکرد آنها پرداخت. 
 
 
فهرست مطالب
مقدمه

فصل اول:تاریخچه تحلیل پوششی داده‌ها

تعریف تحلیل پوششی داده‌ها

ویژگیها و قابلیتهای کاربردی مدلهای تحلیل پوششی داده‌ها

محدودیت‌ها و مسائل خاص در مورد رویکرد DEA

مدل اصلی CCR ـ نهاده‌گرا
مدل پوششی CCR( مدل ثانویه)
مدل BCC-نهاده گرا
مدل جمعی
مدل تراکم

رتبه‌بندی عملکرد در DEA با کارایی متقاطع

مدل رتبه‌بندی کامل آندرسون ـ پیترسون

تغییرات کارایی در طول زمان

الگوبرداری با استفاده از DEA 

تحلیل پوششی داده‌ها و برنامه‌ریزی آرمانی

مدل شبه DEA چند جزئی
 

فصل دوم:ارائه مدل تحلیل پوششی داده‌ها با رویکرد ورودی- خروجی محور

 
منابع


توضیحات بیشتر و دانلود



صدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.