تاثیر آی تی بر ساختار نیروی کار و ساختار مشاغل

تاثیر آی تی بر ساختار نیروی کار و ساختار مشاغل

مقاله ای که پیش رو دارید، خلاصه تحقیقی است که به بررسی بخشی از تأثیرات فوق پرداخته است «تأثیر فناوری اطلاعات بر ساختار نیروی کار، ساختار مشاغل و ساختار سازمانی»

مشخصات فایل

تعداد صفحات۲۱
حجم۰/۴۴ کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc

توضیحات کامل

دانلود مقاله رشته مدیریت

تاثیر آی تی بر ساختار نیروی کار و ساختار مشاغل

 
چکیده
در چند دهه اخیر تکنولوژی مدرن اطلاعات بر موقعیت و عملکرد بسیاری از جوامع، سازمانها و افراد اثرات قابل ملاحظه‌ای گذاشته و به موازات پیشرفتهای شگرفی که در این زمینه بوجود آمده است، سرنوشت جوامع، سازمانها و افراد هر روز بیش از گذشته به این فناوری مدرن گره می خورد .بدیهی است که در چنین موقعیتی ،شناخت تاثیرات فناوری اطلاعات اهمیت فزاینده ای یافته است .با توجه به این واقعیات باید گفت که فناوری اطلاعات یکی از عوامل مهم محیطی به شمار می آید که بر موقعیت ، عملکرد و سرنوشت جوامع، سازمانها و افراد اثرات جدی می گذارد.بحث در مورد تاثیر فناوری اطلاعات بر افراد، سازمانها و جامعه موضوع تازه‌ای نیست و از ابتدای پیدایش و گسترش فناوری اطلاعات این موضوع مورد بحث قرار گرفته است. هنوز هم افرادی وجود دارند که معتقدند بشر به وسیله تکامل تکنولوژی تهدید شده است. ما در یک ارتباط حیاتی با تکنولوژی قرار داریم. با وجود این، باید در مورد اثرات آن بر خود به عنوان افراد و به عنوان اعضای سازمانها و جامعه آگاه باشیم.
 
مقاله ای که پیش رو دارید، خلاصه تحقیقی است که به بررسی بخشی از تأثیرات فوق پرداخته است: «تأثیر فناوری اطلاعات بر ساختار نیروی کار، ساختار مشاغل و ساختار سازمانی».
 
 
واژه های کلیدی:

فناوری اطلاعات

اشتغال نیروی کار

دانشی شدن کار

سازمان های مجازی

تولید مشاغل جدید و جابجایی نیروی کار

 
 
مقدمه
در سال های اخیر صنعت فناوری اطلاعات(IT)[1] به عنوان یکی از عوامل بازار(در کنار پنج عامل سرمایه، نیروی کار، مواد اولیه، مدیریت و ماشین آلات) در سرمایه گذاری های توسعه ای در اقتصاد مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که آن را نه به عنوان ابزار توسعه، بلکه به عنوان محور توسعه قلمداد می کنند. توجه به این صنعت به دلیل ماهیت اقتصادی صرف آن نبود، بلکه فناوری اطلاعاتی نقش فزاینده ای در تسهیل ارتباطات دارد.
 
فناوری اطلاعات موجب شکل دهی انقلاب اطلاعاتی در جهان شد که تحول شگرفی در عرصه زندگی بشر و مناسبات آن به وجود آورد، و چارچوب های کلاسیک توسعه را از سرمایه محوری به دانش محوری تغییر داده است (منتظر،۱۳۸۱، ۹۷). از این رو سرمایه گذاری در این بخش ضمن ارزش افزوده بالایی که به دنبال خواهد داشت، در بهبود فرایندها نقش بسزایی ایفا می کند. در طول یکی دو دهه گذشته کشورهای مختلف با سرمایه گذاری در این بخش پیشرفت های قابل توجهی داشته اند، تا حدی که درآمدهای کلانی از جانب این صنعت تحصیل نموده اند.
 
 
 
فهرست مطالب

تأثیر فناوری اطلاعات بر ساختار سازمانی و ساختار نیروی کار 

مقدمه 
فناوری اطلاعات 

فناوری اطلاعات ، اشتغال و ساختار نیروی کار 

۱- فناوری اطلاعات موجب دانشی شدن نیروی کار و کارگر می گردد. 

فناوری اطلاعات و ساختار سازمانی 

۱. فناوری اطلاعات موجب کاهش سلسله مراتب سازمانی می گردد 

۲. فناوری اطلاعات موجب مجازی شدن سازمان می گردد 

منابع 
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.