تأثیر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) بر رشد و توسعه اقتصادی ایران

تأثیر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) بر رشد و توسعه اقتصادی ایران

ر این تحقیق سعی شده است که به بررسی میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سطح جهان و پس از آن در ایران پرداخته و تأثیرات آن را مورد بررسی قرار دهیم

مشخصات فایل

تعداد صفحات۶۳
حجم۰/۵۵ کیلوبایت
فرمت فایل اصلیdoc

توضیحات کامل

تأثیر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) بر رشد و توسعه اقتصادی ایران

 
مقدمه:
سرمایه‌گذاری خارجی و اثرات مثبت و منفی آن بر روی اقتصاد کشور میزبان همواره مورد توجه برنامه ریزان اقتصادی کشورها بوده است. واضح است که برای شناخت بهترین اثر گذاری باید به شرایط موجود در کشورها پرداخت. کشورهای در حالت توسعه معمولا با مشکل کمبود سرمایه مواجه بوده‌اند. شرط توسعه یافتگی در این کشورها انباشت سرمایه بوده که متأسفانه توفیقی در آن نداشته‌اند جریان سرمایه‌های خصوصی که دارای دو مولفه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و استقراض از منابع خصوصی کشورها می‌باشد در کشورهای در حال توسعه در نوسان بوده است.
 
تا قبل از سال ۱۹۷۳ FDI سهم بیشتری را در بر می‌گرفته ولی پس از آن جریان سرمایه به سمت استقراض خارجی هدایت شد. اما به دلیل بحران‌های شدی ناشی از بازپرداخت آن از اواسط دهه ۱۹۸۰ جریان سرمایه مجددا به سمت FDI رفته و از آن به عنوان جانشینی برای استقراض و همچنین عامل مهمی در جهت تغییر استراتژی‌های جایگزینی واردات به توسعه صادرات که تنها در یک اقتصاد باز مسیر است استفاده شد. بسیاری از پژوهندگان نیز بر این باورند که سرمایه گذاری مستقیم خارجی از لحاظ تأمین هر دو عنصر سرمایه و فناوری، تغییرات بوجود آمده در وضعیت اقتصادی بین‌المللی، فناوری و مناسبات شرکت‌ها با دولت‌ها، نقش برتری را نسبت به تأثیرات نامطلوب استقراض خارجی دارد.
 
واضح است که یکی از دستاوردهای مهم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ورود تکنولوژی به کشور میزبان بوده است و کشورهای در حال توسعه که تاکنون رویکردی درون نگر داشته‌اند با بهره‌گیری از رشد تکنولوژی به منظور حصول حداکثر کارایی و حداقل زیان‌های جانبی فرصتی خواهند داشت تا به بازارهای جهانی دسترسی پیدا کرده و با حفظ منافع ملی خود حرکت‌های مناسب‌تری را در روند توسعه یافتگی شان انجام دهند. جذب سرمایه‌گذاری خارجی علاوه بر انتقال تکنولوژی و مهارت‌های مدیریتی بازاریابی را برای محصولات تولیدی میسر می‌سازد و با افزایش رقابت پذیری و صادرات کشور می‌توان به رقابت جهانی پرداخت.از اینرو در این تحقیق سعی شده است که به بررسی میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در سطح جهان و پس از آن در ایران پرداخته و تأثیرات آن را مورد بررسی قرار دهیم.
 
 
 
 
کلمات کلیدی:

بازارهای جهانی

رشد و توسعه اقتصادی ایران

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI)

 
 
فهرست مطالب
۱- مقدمه
۲- ادبیات تحقیق

۱-۲- سرمایه‌گذاری خارجی چیست؟

۲-۲- اشکال مختلف سرمایه گذاری خارجی

۳-۲- بررسی انگیزه‌های متفاوت در سرمایه‌گذاری خارجی

۴-۲-شرکت‌های چند ملیتی حاملان اصلی FDI
۱-۴-۲- مفهوم، شناخت و عملکرد شرکت‌های چند ملیتی

۲-۴-۲- چند ملیتی‌ها و فرآیند توسعه کشورهای در حال توسعه

۳- FDI در جهان
۱-۳- تاریخچه سرمایه گذاری خارجی
۲-۳- نمودارها
۱-۲-۳- سهم کشورهای توسعه یافته
۲-۲-۳- سهم کشورهای در حال توسعه در جریان ورودی FDI

۴- FDI در ایران

۱-۴- تاریخچه سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

۲-۴- فرایند و مراحل پذیرش سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

۳-۴- بررسی مزیت‌های موجود در ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی
۴-۴- بررسی مشکلات موجود بر سرمایه‌گذاری خارجی در ایران
۵- نتیجه‌گیری
۶- منابع
 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.